Kaktüs bakımı hakkında detaylı bilgiler… Kaktüs severlerin bakması gerekiyor

kaktüsler nerede yetişir?

Kaktüs bakımı bu konuda yeni iseniz sizi korkutabilir. Kaktüsler, çok az bakım gerektirdikleri ve yine de son derece temiz göründükleri için popüler iç mekan ve ofis bitkileridir .  Çoğu kaktüsün yavaş metabolizmasına aldanmayın – ciddi şekilde ihmal edilmiş bir kaktüs ille de iyi değildir, sadece çok yavaş ölür. Kaktüsünüzün bu kaderden kurtulması ve yerinde uzun süre rahat hissetmesi ve iyi gelişmesi için kaktüs bakımı konusunda uzman ipuçlarımızı dikkate almalısınız.

Kaktüs bakımı için en doğru yer

Genellikle kaktüslerin mümkün olduğunca güneşli olması gerektiği varsayılır. Ancak bu her zaman doğru değildir. Çoğu çeşidin çok fazla ışığa ve sıcaklığa ihtiyacı vardır, ancak bazı türler bir pencere pervazına veya terasta yanan öğle güneşine dayanamaz. Kaktüsünüz için bitkinin yanma riski olmadan günde saatlerce ışık aldığı bir yer bulun, örneğin doğu veya batı bir pencerede. Genel bir kural olarak, kaktüs ne kadar parlaksa, o kadar çok güneşe dayanabilir.

Kaktüs sulama

Kaktüsler, suyu uzun süre saplarında ve yumrularında depolayabilen sukulentlerdir. Kaktüs bakımı için bu, sulama aralıklarının oldukça cömert olması gerektiği anlamına gelir. Özellikle ofiste günlük yudum sular kaktüs bakımı için doğru sulama yöntemi değildir . Kaktüsünüzü , alt tabaka tamamen nemlenene kadar az miktarda kireç içeren suya nüfuz ederek dökün veya daha iyi batırın . Ardından toprak tamamen kuruyana kadar sulamayı bırakın. Yaz aylarında bu bir ila iki hafta sürer, ilkbahar ve sonbaharda dört hafta veya daha uzun olabilir. Saksıda su birikintisi olmadığından emin olun, çünkü bu kesinlikle kaktüsü öldürecek

kaktüsler nerede yetişir?
kaktüsler ne sıklıkla sulanır?

Kaktüsün saksı ve saksı değişimi

Bir kaktüsün yerini değiştirmek kolay değildir, ancak kaktüs bakımının bir parçasıdır. Numune ne kadar büyükse, o kadar karmaşık hale gelir. Bununla birlikte, kaktüsler diğer tüm saksı bitkileri gibi büyüdüğünden ve bitki alt tabakasını zamanla kullandığından veya toprak yıllar içinde yoğunlaşıp tuzlu olduğundan, kaktüsler de düzenli olarak saksı değiştirilmelidir. Bu, kaktüsün saksısı için çok büyük hale gelip devrilmekle tehdit ettiği veya köklerin tenceredeki drenaj deliklerinden dışarı çıktığı yaklaşık üç ila dört yıl sonra ortaya çıkar .

Özellikle dikenli adaylar için, saksı yaparken veya saksı değiştirirken özel kaktüs eldivenleri giymeleri önerilir (dikenlerin çoğu bahçe eldivenlerini deler). Küçük kaktüsler tahta mangal maşası ile dikkatlice kaldırılabilir, daha büyük kaktüsler de sağda ve solda iki strafor plaka ile kapılabilir ancak dikenleri kırmamaya çok dikkat edin . Kaktüsünüzün doğal konumuna en yakın olan alt tabakasını kullanın – kaktüsün türüne bağlı olarak bu bir humus veya mineral toprak olabilir.

kaktüsler ne zaman sulanmalıdır?
kaktüs bakımı nasıldır?

Kaktüslerin kışın neye ihtiyacı var?

Bu süre zarfında kaktüsünüze uygun şekilde kışlamanız ve ona bakmanız gerekip gerekmediği, ilgili türe bağlıdır. Bazı kaktüs türleri serin bir molaya ihtiyaç duyar, bu da çiçekleri dikmek için kışın olması gerekmez.

Bununla birlikte, diğer pek çok kaktüs, ılık ve parlak bir ışıkta kışı geçirir, bu da tüm yıl boyunca bulundukları yerde kalabilecekleri anlamına gelir. Bununla birlikte, düşük ışık verimi, kışın bitkilerin büyümesinin kısıtlandığı ve bu nedenle çok daha az suya ihtiyaç duydukları veya hiç suya ihtiyaç duymadıkları (ısıtıcıda olmadıkları sürece) ve gübreye ihtiyaç duymadıkları anlamına gelir. Kaktüslere bakarken tavsiye edilir, Bir radyatörün veya yerden ısıtmanın üzerinde bulunan yerler, kışın tencerenin altına yalıtkan bir tahta veya mantar sac ayağı yerleştirin. Bu, ısıtma havasının kök topunu aşırı derecede kurumasını ve artan su ihtiyacı nedeniyle kaktüsün zamanında dinlenmek yerine dinlenmesini önler

Aşırı su kaktüs köklerinin çürümesine neden olur. Bildiğimiz gibi, kaktüs ve diğer sukkulentlerin tamamı, uzun süreli susuzluğa dayanabilecek şekilde evrimleşmişlerdir, o nedenle eğer tereddüdünüz varsa, sulamamak daha doğru bir tercihtir.
Kaktüsler bolca güneş ışığına ihtiyaç duyarlar. Kaktüslerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için güneşlenme süreleri uzun tutulmalıdır. Bu nedenle kaktüsünüzü evinizin güney cephesinde en çok güneş alan yere koymalısınız. Güneş alan yerler kaktüsler için en ideal yerdir.
Kaktüs ışık, sıcak, sulama, toprak gibi birçok faktörün gözetilerek uygun ortamın sağlanmasıyla oldukça hızlı bir şekilde büyür. Kaktüsün büyümesi ve çiçek açması için bütün şartlar doğal ortamına en yakın halde olmalıdır.
Kaktüsün sulanması konusundaki en önemli nokta kesinlikle çok su vermemek. Hatta toprağın içi kurumadan su verilmemesi en doğru sulama yöntemi. Kaktüsü sulama yapacağınız zaman ise havanın bol güneşli olmasına özen gösterin ve tek seferde bol su verin. Kaktüsler doğaları gereği havasız ve nemli ortamlarda yetişemezler.

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir