Sardunya Çiçeği Bakımı, Özellikleri ve Anlamı

Sardunya Çiçeği

Sardunya Çiçeği

Evinizde bir Sardunya yetiştirmeyi düşünüyorsanız, bu çiçeğe nasıl bakacağınızı ve anlamını merak ediyor olabilirsiniz. Burada farklı sardunya çiçek bakım yöntemleri hakkında bilgi edinecek ve sardunyaların sahip olduğu farklı renkler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. İster yeni bir bahçıvan olun, ister yeşil bir bahçeniz olsun, bu çok yıllık bitki kesinlikle sizi memnun edecek. Bu makale, farklı sardunya türleri ve anlamları hakkında bilmeniz gereken her şeyi size öğretecektir.

Sardunya çiçeği özellikleri

Keyif alacağınız bir yaz bahçesi için sardunya yetiştirmeyi düşünün. Bu bitkiler güzel bir sunum yapar ve yeni eve taşınma hediyeleri için harika bir seçimdir. Ayrıca yaz boyunca neşe getirecekleri için emeklilik hediyesi için mükemmel bir seçimdir. Saksılarda sardunyalar güzel görünür ve herhangi bir odaya renk sıçraması getirebilir. Sardunyalar evinize renk katmanın yanı sıra uzun, ince vazolarda yetiştirilebilir.

İlkbaharda, sardunyalar fosfor ve azot açısından zengin, yüksek kaliteli bir toprağa ihtiyaç duyar. Ek olarak, tek sıralı çiçekleri şiddetli bir rüzgara dayanamayabilir. Çiçekler için biraz Miracle-Gro(r) Bahçe Toprağı ekleyerek toprak drenajını ve kalitesini iyileştirebilirsiniz. Yükseltilmiş yataklarda veya kaplarda, Miracle-Gro(r) Potting Mix mükemmel bir seçimdir.

Sardunya bakımı

Buketinize fazladan bir şeyler eklemek istiyorsanız, bir sardunya çiçeği eklemeyi düşünün. Sardunya çiçekleri çeşitli renklerde gelir ve satın aldığınız sardunya türleri çiçeğin anlamı açısından önemli olabilir. Örneğin, bir Limon Sardunya bir şans karşılaşmasını sembolize ederken, bir Meşe Yaprağı Sardunyası gerçek bir dostluğun sembolüdür. Sardunyanızı nasıl sergilemeyi seçerseniz seçin, özel birine hediye seçerken her rengin anlamını bilmek önemlidir.

Sardunyalar dayanıklı yıllıklardır ve erken ilkbaharda biraz su dışında fazla bakım gerektirmezler. Sardunya ekimi, haftada bir kez az miktarda gübre dışında çok az bakım gerektirir. Sekiz ila on iki inç aralıklarla yerleştirilmelidirler. Sardunya dikerken, pH seviyesi 6,5 veya daha düşük olan organik bir toprak kullandığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca sardunyalar çok ıslak topraklarda gelişmez ve bu da kök çürümesine neden olabilir.

Sardunya çiçeği anlamı

Sardunya çiçeği zengin bir tarihe sahiptir ve genellikle belirli bir anlamla ilişkilendirilir. Viktorya döneminde kıskançlığı, aldatmayı ve aptallığı simgeliyordu. Çiçek, kitle kültürü ile ilişkilendirildiği için, düşük bir sosyal sınıfın düşünülmeyen bir sembolü olarak görülüyordu. Günümüzde sardunyaların anlamı, hediyeden nikah şekerine kadar her şey olarak yorumlanabilir.

Antik Yunanistan’da, sardunya çiçeği, Yunan gökyüzü tanrısı Zeus ile ilişkilendirildi. Tanrı, insanların kötü eylemlerinden bıkmıştı, bu yüzden dünyayı temizlemek için bir tufan gönderdi. Megarus adlı turnalardan biri tufandan kaçarak bir dağa saklandı. Dağ daha sonra Crane Hill olarak tanındı. Günümüzde sardunyalar sağlığı, mutluluğu ve refah anlamına gelir. Victorialılar, sardunyayı olumsuz kişilik özellikleriyle yanlış bir şekilde ilişkilendirdiler.

Sardunya renkleri

Bitki bahçenizde yaz ortasında bir renk sıçraması veya aromatik bir bitki arıyorsanız, sardunya çeşitleri kesinlikle sizi memnun edecektir. Çok çeşitli renklerde mevcutturlar, konteyner sepeti de dahil olmak üzere herhangi bir konteyner için mükemmel bir seçimdir. Bazı çeşitler tüm yaz boyunca çiçek açar ve çok az bakım gerektirirken, diğerleri ilk dona kadar uzun ömürlüdür. Sardunya çeşitlerini seçerken bazılarının diğerlerinden daha fazla bakıma ihtiyaç duyduğunu ve ilk dondan sonra yatakları atmanız gerektiğini unutmayın.

Beyaz sardunyalar, bahçe vurgusu olarak dikilebilecek çok yıllık sardunyaların özellikle güzel bir çeşididir. Bu bitkiler bir dizi iklimi tolere edebilir ve yiyecek arayan hayvanlara ve geyiklere karşı dayanıklıdır. Rengi ne olursa olsun, sardunyalar iyi drene olan bir toprak ve her gün en az 6 saat doğrudan güneş ışığı gerektirir. Ayrıca büyümeleri çok kolaydır ve fidanlıklardan veya yerel bahçe merkezlerinden temin edilebilirler.

Sardunyalar güneşi mi gölgeyi mi tercih eder?

Sardunya çiçeği bakımı güneşi mi gölgeyi mi tercih eder sorusunun cevabı. karmaşık biridir. Sardunyalar fotosentez yapmak için güneşe ihtiyaç duyarlar. Çiçek ne kadar fazla ışık alırsa o kadar fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Sonuç olarak, sardunyalar güneşli bir yerde gelişirler. Ancak bu, kısmi gölgede gelişemeyecekleri anlamına gelmez. Sardunyalar da kısmi gölgeyi tolere edebilir.

Sardunyalar, pH seviyesi 6.5 olan hafif, iyi drene edilmiş topraklarda iyi büyür. Onları sekiz ila on iki inç aralıklarla yerleştirin. Sabah güneş ışığını tercih ederler, ancak ikliminiz çok sıcaksa öğleden sonra gölgesi en iyisidir. Erken ilkbaharda yavaş salınan granül gübre veya yılda üç kez 20-20- 20 sıvı ile gübreleyebilirsiniz. Sardunyalar çok asitli toprakları sevmezler. Kumlu bir toprağınız varsa, sorun olmaz. İkliminiz çok sıcaksa, tam güneş kullanmalısınız, ancak bitkilerin biraz gölgesi olması daha iyi olacaktır.

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir