Karanfil renkleri ve anlamları hakkında detaylı bilgiler

Karanfil nasıl Budanir?

Karanfil hangi ayda çoğaltılır?

Karanfil renkleri sebebiyle karanfil çiçek aranjmanları ve buketleri içinde en çok tercih edilen çiçek türlerinden biridir. Bakımı kolay olan bu çiçek türünün bir çok çeşidi ve rengi vardır. Bugün dünya çapında 500’den fazla farklı tür var – sayısız melezi dahil ederseniz daha da fazlası var. Her rengin ayrı bir anlamı olduğu için sizlere karanfil renkleri ve anlamları hakkında detaylı bilgi vermek istedim.

Karanfil renkleri ve anlamları

Karanfiller en popüler kesme çiçeklerden biridir ve çiçekleri renkli bir çiçek gösterisinde açar. Çeşit ve renge bağlı olarak karanfilin anlamı değişebilir ve derin bir bağın sembolüdür. Karanfil, çiçekleri ve pek çok çeşidi nedeniyle uzun zamandır popülerdir, bu yüzden tarihini çok eskilere kadar takip edebilirsiniz.

karanfil renkleri nelerdir?
Karanfil çiçeğinin özellikleri nelerdir?

Kırmızı bir karanfil, iki insan arasındaki aşkı ve tutkuyu temsil eder. Kırmızı bir gülün yanı sıra kırmızı bir karanfil de verilebilir. Karanfilin anlamı tarih boyunca sık sık değişmiş ya da çeşide bağlı olarak tamamlanmıştır. Örneğin, işçi hareketinin bir simgesiydi ve adalet imajını destekliyordu.

Karanfiller sadece kırmızı renkte değil aynı zamanda sarı, pembe, beyaz ve hatta yeşil renkte de bulunabilir. Aşağıda çiçeğin hangi rengi ve hangi anlama geldiğine bakmak istiyoruz. Daha önce öğrendiğimiz gibi, kırmızı karanfiller, iki insan arasındaki sevgi ve güçlü şefkat anlamına gelir. Bu nedenle, bir kadına umutsuzca aşık olmuş bir erkek, onun için ne anlama geldiğini sevdiğini göstermek için kırmızı karanfillere başvurabilir.

Beyaz karanfillerin de benzer bir anlamı var ama bir adım daha ileri gidin. Beyaz bir karanfil, iki sevgi dolu insan arasındaki ebedi sadakatin sembolüdür. Beyaz karanfil, bir evlilik yıldönümü veya doğum günü için eşin ona bu bağlantının sonsuza kadar sürmesi gerektiğini göstermesi için ideal bir hediyedir.

Karanfil nasıl Budanir?
Karanfil hangi ayda çoğaltılır?

Birini o kadar sevmiyorsanız ve ona küçük bir ipucu vermek istiyorsanız, sarı bir çiçeğe dikkat etmelisiniz. Sarı renkli bir karanfil genellikle hafif bir antipati belirtisi olarak kabul edilir. Bu nedenle, sarı renkli bir çiçeğin verilmesi, net bir ifade verebileceği için dikkatle ele alınmalıdır.

Bahçede karanfil bakmak

Genel olarak, karanfiller ince, sivri yaprakları olan telkari yeşil bir gövdeye sahiptir. Bazı karanfiller tek bir çiçeğe sahiptir, diğerleri birbirine yakın birden çok çiçek üretir. Çiçeklerin şekli de çok farklı olabilir: yuvarlak, çentikli, etkileyici şekilde pürüzsüz veya şakacı saçaklı. Gördüğünüz gibi, karanfil ile her durumda bir neşe yaratabilirsiniz !

Karanfil ne zaman çiçek açar?

Bahçesine karanfil ekenler, türlerin ve çiçeklerin tüm güzelliğiyle parlaması için birkaç ipucu takip etmelidir. Karanfiller güneşli bir yeri sever ve en çok orada çiçek açar. Bitkinin çok az suya ihtiyacı vardır, bu nedenle toprak kuru ila hafif nemli olmalıdır. Çiçek, çok fazla suya veya su basmasına karşı hassas tepki verir. Bu yüzden bitki onu sıcak sever ve kuru toprakla iyi başa çıkabilir, bu da bakımını kolaylaştırır. Özellikle titiz olmak istiyorsanız, solmuş yaprakları çıkarabilirsiniz.

Karanfilin çeşitliliği, güzelliği, kokusu ve büyüleyici karizması sizi baştan çıkaracak. Onları sevdiklerinize verin – ya da sadece kendinizin tadını çıkarın!

Yaz biterken, ağustos ayında başlanır çelik ile çoğaltmaya, şubat ortasında bitirilir.
Karanfil özel topraklarda yetiştirilmez. Eğer karanfil toprağın humus miktarını arttırıyorsa, daha sağlıklı karanfiller elde etmeniz mümkün olacaktır. Nem ihtiyacı göz önünde bulundurularak toprak sulandırılmalı, aynı zamanda ara ara su sıkılmalıdır
Genel aşamada ise karanfilin budanması için ilkbahar uzayan sapların kesilmesi gerekir. Bu sayede kök kısmında yeni saplar çıkar ve daha kaliteli bir gelişim göstererek, çiçeği kalitesi artar.
Karanfil çiçekleri çeşitlerine göre farklı mevsimlerde çiçek açabilirler. Sadece ilkbaharda çiçek açanlar, ilkbahar ve sonbaharda çiçek açanlar ya da yazdan sonbahara kadar çiçek açanlar şeklinde farklı çeşitlilik gösterebilmektedir.

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir