Beyaz zambak çiçeği anlamı ve bakımı nasıl yapılır? İşte detaylar…

beyaz zambak çiçeği nasıl sulanır?

beyaz zambak çiçeği nasıl bakılır?

Beyaz zambak çiçeği, saflık, sevgi ve masumiyet de ayrılıkta büyük rol oynayabilir. Sevilen biri öldüğünde, onun için yeni bir aşama başlar ve yaslı kişi için Her son her zaman yeni bir başlangıçtır ve bu nedenle beyaz zambak, tarafsız “saf” yeni bir başlangıç ​​için cenazeleri ve mezarları temsil eder.

Karşılıklı ilişkilerin sona ermesi ve merhum kişiyle olan sonuçları anlamına gelir ve bir tarafsızlığı müjdeliyor. İyi ve kötü şeylerin sonu ve dolayısıyla masumiyetin geri dönüşü, zambakın beyaz ve güzelliği ile temsil edilir. Bu nedenle cenaze çiçeklerinde beyaz zambağın önemi büyük rol oynar.

beyaz zambak çiçeği nasıl sulanır?
beyaz zambak çiçeği nasıl bakılır?

Sarı, kıskançlığın rengidir. Sarı zambak beyazın zarafetinin neredeyse arkasında olmasa bile. Bu bir kibir belirtisidir ve kibir değilse de bir hayranlık çabasıdır. Tamamen görsel açıdan bakıldığında, sarı zambak da çekici görünüyor. Ama çiçeklerin diline inanıyorsanız, duruma göre beyaz olanı seçin;).

Beyaz Zambaklar, saplarının gölgeli olduğu güneşli bir yer ararlar. Pencerenin kenarındaki kısmi gölge de kabul görmektedir. Zambaklar çiçek açma, ışığa doğru uzanma ve devrilme yeteneklerini yitirdiği için çok derin bir gölge uygun değildir.

Toprak, ideal olarak humus (yaprak) kompostu ile zenginleştirilmiş, iyi drene edilmelidir. Özel bir pH değeri yalnızca istisnai durumlarda gereklidir. Çoğu tür ve çeşit, nötr ila hafif asidik topraklarla iyi geçinir.

Dikim, hazırlanmış bir alanda ilkbahar veya sonbaharda yapılır. Ampuller, uzun olduklarından yaklaşık 2 ila 3 kat daha derine dikilir. Durum, soğanın çapının yaklaşık üç katı olması gereken mesafeye benzer. Madonna zambak, zeminin altına düz olarak yerleştirilen bu kuraldan sapar.

Beyaz Zambak çiçeği, uyku hali başladıktan veya sürgün öldükten sonra yeniden ekilebilir. Zambak soğanları yerden özenle çıkarılır, ölü bitki dokusu alınır ve yeni yerde kullanılır. Zambakların çiçeklenme gücünün gözle görülür şekilde azaldığı birkaç yıl sonra ekilmesi önerilir.

beyaz zambak çiçekleri nasıl bakılmalıdır?
beyaz zambak çiçeği nasıl sulanır?

Beyaz Zambak çiçeği nasıl bakılır?

Büyüme aşamasında, eşit bir su kaynağı sağlamak için özen gösterilmelidir. Hem aşırı hem de yetersiz sulama bitki gelişimini bozar. Özellikle çok fazla nem çürük soğanlara, örneğin sap çürümesine neden olur. Bu nedenle, iyi bir drenaj sistemi sağlamak her zaman önemlidir.

İlkbaharda orta dozda bir kez verilen klorürsüz çiçek soğanı gübreleri ile gübreleme yapılabilir. Yabani zambaklar herhangi bir ek besin gerektirmez. Doğal bozunma işlemlerinden elde edilen besinler onlar için yeterlidir. Mineral gübreler yerine, boynuz talaşı veya çürümüş yaprak kompostu gibi organik malzemeler alternatif olarak dahil edilebilir.

Bitki koruma, zambaklarda daha büyük bir sorundur. Zambaklar çok sayıda hastalığa ve zararlılara karşı hassastır. Her şeyden önce zambak tavuğu, siyah başlı parlak kırmızı bir böcek. Zararlılar Mart ve Nisan ayları arasında ortaya çıkar, Mayıs ayından itibaren turuncu-kırmızı larvaları bitkinin tüm kısımlarında görülür ve büyük hasara neden olur.

Sayı sınırlıysa, düzenli okuma en iyi seçenektir. Solucan otu çayı veya özel böcek ilaçları organik olarak yardımcı olabilir. Yaprak bitleri, tripler, salyangozlar, sivrisinek larvaları ve tarla fareleri daha fazla hasara neden olabilir. Yüksek nem, tabanda veya soğanda mantar enfeksiyonlarına yol açar, örneğin gri küf ( botrytis )

beyaz zambak çiçekleri nasıl sulanmalıdır?
beyaz zambak çiçekleri ne zaman çiçek açar?

Zambaklar nasıl yayılır?

Dona dayanıklı zambak türlerinin tohumları, tohumlar olgunlaştıktan hemen sonra açık havada ekilebilir. Hassas zambaklara yaklaşık 13 ila 18 derece ekim sıcaklığı verilir. Çimlenirken salyangoz hasarına dikkat edin, çünkü genç fidelerin büyülü bir çekiciliği vardır.

Sürgünler ve yavru soğanlar beslendikten sonra sonbaharda çıkarılır. Filizlenen soğanlar yazın çıkarılır ve çoğaltma kaplarında izole edilir.

Beyaz Zambak çiçeğinin (gelin çiçeği) ana vatanı Güney Amerika'dır. Besin bakımından zengin olan ancak yaz aylarında tamamen kuruyan bataklık toprakta yetişir.
Çoğaltma için en sık kullanılan yöntem kökten ayırma yöntemidir. Kök kısımlarından ayrılan zambak, başka bir saksının içerisine alınır. Aynı bakım ve sulama işlemlerine devam edilen yeni zambak, en kısa sürede çiçek açarak güzelliğini ortaya koyar.
Sonbahar mevsimi, lilyum çiçeğinin ekimi için ideal zamanlardır. Bu sürede taze bir lilyum soğanı ekerseniz, bitkinizde bir o kadar sağlıklı bir şekilde yetişecektir. Aslında lilyum çiçeğinin ekimi için mevsimin serin olması yeterlidir.
Beyaz zambak çiçeği, saflık, sevgi ve masumiyet de ayrılıkta büyük rol oynayabilir. Sevilen biri öldüğünde, onun için yeni bir aşama başlar ve yaslı kişi için Her son her zaman yeni bir başlangıçtır ve bu nedenle beyaz zambak, tarafsız "saf" yeni bir başlangıç ​​için cenazeleri ve mezarları temsil eder.

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir