Hezaren Çiçeği Bakımı, Özellikleri ve Anlamı

Bir hezarene nasıl bakacağınızı merak ettiyseniz, bu makale tam size göre. Bu makalede, çiçek bakımı ve Hezaren çiçeğinin anlamı hakkında her şeyi öğreneceksiniz. Ayrıca çiçeğin hangi renklerden geldiğini ve ne anlama geldiğini öğreneceksiniz. Bu çiçek yetiştirebileceğiniz en güzel bahçe bitkilerinden biridir, bu yüzden ona uygun şekilde baktığınızdan emin olun! Delphinium’unuzun bakımıyla ilgili ipuçları için okumaya devam edin.

Delphinium (hezaren) özellikleri

Delphinium çiçeği bakımı ve anlamı, olumlu iletişim ve etkileşim sembolizmini içerir. Çiçek neşeyi temsil eder ve insanları yeni deneyimler keşfetmeye teşvik eder. Aynı zamanda, genellikle derin mavi delphiniumlar tarafından somutlaştırılan sevgi ve hassasiyetle de ilişkilidir. Beyaz ve mavi delphiniumların saflık ve gençlik gibi farklı anlamları vardır ve hatırlama ve maneviyatı temsil eder. Dini törenlerde süs olarak veya umudun sembolü olarak kullanılabilirler.

Delphinium sapı ve çiçeklerinin adı Yunanlılardan gelmektedir. Eskiler çiçeklerin yunuslara benzediğini düşünürdü. Benzer şekilde, şişeye benzeyen burnu ve üç ila yedi arası taç yaprağı bir yunusun başını andırır. Delphinium aynı zamanda gerçeğin ve korumanın bir sembolüdür. Yunan mitolojisinde, bir deniz kızının kanından bir delphinium yükseldi.

Hezaren çiçeği bakımı

Uygun delphinium çiçek bakımını ve anlamını bilmek, güzel çiçekler elde etmek için çok önemlidir. Delphinium’ların düzenli sulamaya ve bir ila iki inçlik bir malç tabakasına ihtiyacı vardır. Yabani ot büyümesini bastırmak ve nemi hapsetmek için bitkinin gövdelerinin etrafına malç uygulayın. İlkbaharda, çiçeklerin çıkmaza girmesi, yaz sonunda ikinci bir çarpıcı çiçek açma turunu teşvik edecektir. Deadheading, bitkileri daha fazla çiçek açmaya teşvik edecektir. Çiçekleri kestikten sonra bitkiyi gübrelemek de iyi bir fikirdir. Delphinium’unuzu keserken, özellikle yılın ikinci çiçeğini gübrelediğinizden emin olun.

Delphinium insanlar için zehirli olduğundan, kullanırken dikkatli olmalısınız. Bu bitki küçük çocuklar ve evcil hayvanlar için oldukça zehirlidir. Özsu tüketilirse kusmaya, kas spazmlarına ve solunum problemlerine neden olabilir. Bu bitkiye alerjiniz olmasa bile, çocuğunuza veya evcil hayvanınıza bir Delphinium bitkisi vermemek en iyisidir. Evcil hayvanlar ve çiftlik hayvanları için de tehlikeli olabilir, bu nedenle çocuklarınızı ondan uzak tutmalısınız!

Hezaren çiçeği anlamı

Delphiniumlar yetiştirmesi ve bakımı en kolay çiçeklerden biridir. Çiçekleri yılın çeşitli zamanlarında çiçek açar ve günde altı saat güneşe ihtiyaç duyar. Bu bitki ayrıca iyi drene edilmiş ve besin açısından zengin nemli toprak gerektirir. Delphiniumları dikmeden önce çiçek yatağına iyi çürümüş gübre veya organik kum ekleyebilirsiniz. En iyi çiçeklenme zamanının tadını çıkarmak için, delphiniumları diğer bitkilerden en az bir ayak uzakta ve sadece kök topları kadar derine dikin. Delphiniumlarınızı sonbaharda ekin ve düzenli olarak sulayın.

Delphinium çiçeğinin anlamı rengine dayanmaktadır. Mavi delphinium çiçekleri iyi dilekleri, mutluluğu, iyimserliği ve pozitifliği temsil eder. Mavi delphiniumlar ayrıca kötü ruhlara karşı popüler koğuşlardır ve masumiyeti sembolize eder. Renge ek olarak, delphiniumların kuvvetli rüzgarlara dayandığı bilinmektedir. Bu iyi bir şey çünkü güçlü rüzgarlarda güzelliklerini kaybetmezler.

Hezaren çiçeği renkleri

Çoğu insan, uzun mavi çiçek kuleleri için bahçelerinde delphinium yetiştirir. Ancak bitki sadece mavi aralıkla sınırlı değil. Pembe, kırmızı ve mercan rengi çeşitleri de dahil olmak üzere başka renkler de vardır. Farklı bir renk arıyorsanız bordürünüzün arkasına delphinium dikebilirsiniz. Bu çiçekler bahçenizi tüm yıl boyunca harika gösterecek, bu yüzden istediğinizi bulmak için birçok farklı çeşidi kontrol ettiğinizden emin olun!

Delphiniumları dikerken, tam güneşte, orta derecede güneş ışığı alan ve biraz organik madde sağlayan bir nokta seçin. Ayrıca tutarlı neme ihtiyaçları vardır. 3-7 Bölgelerinde iyi performans gösterseler de, aşırı sıcak sıcaklıklar için pek uygun değildirler. Soğuk yazlar, aşırı yüksek veya düşük sıcaklıkların yaşanmadığı bölgelerde gelişen delphinium için en iyisidir. Sağlıklı delphiniumlar yetiştirmek için iyi akan nemli bir toprağınız olduğundan emin olun. Mantardan kaçınmak için delphinium’unuzu düzenli olarak sulamayı unutmayın.

Related Post

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir